Hacker Nedir? Hacker Türleri Nelerdir?

Hacker nedir? Hacker kimlere denir? Hackerlar kaça ayrılır?

Hacker, bilgisayar ve teknoloji sistemlerinde uzmanlaşmış kişilere denir. Günümüzde her ne kadar da kötü kişiler olarak adlandırılsada, White Hat Hacker dediğimiz beyaz şapkalı hackerlar iyi niyetli hackerlardır. Günümüz popüler kültüründe 8 gruba ayrılmıştır.

1) White Hat Hacker ( Beyaz Şapkalı Hacker )

İyi niyetli hackerlardır. Sistemlere zarar vermezler. Bir bilgisayar korsanı gözünden sistemlere saldırarak güvenliği artırmayı hedeflerler. Buldukları güvenlik zaafiyetleri kişi, kurumlara bildirirler.

2) Black Hat Hacker ( Siyah Şapkalı Hacker )

Kötü niyetli hackerlardır. Sistemlere zarar verirler. Amaçları kişileri, kurumlara zarara uğratarak çıkarları uğruna çalışırlar. Bilgisayar korsanı olarak da adlandırılırlar. Sistemlerden veri çalarak bunları kötüye kullanırlar.

3) Gray Hat Hacker ( Gri Şapkalı Hacker )

Niyetleri bu işten para kazanmaktır. Kimi zaman bir siyah şapkalı hacker, kimi zamanda beyaz şapkalı bir hacker olabiliyorlar. Sistemlerde bulduğu güvenlik zaafiyetlerini para karşılığında bildirmeyi amaçlarlar. Siyah ve beyaz şapkalı hackerların karışımı olarak adlandırlabiliriz.

4) Hacktivist

Politik veya toplumsal sorunları baz alarak saldırı yaparlar. Her ne kadar kendince haklı veya bir kesimce haklı saldırılar yapsalarda yasal bir iş yapmadıklarından dolayı bilgisayar korsanları olarak adlandırabiliriz. Saldırılarını bir mesaj doğrultusunda veya farkındalık yaratarak saldırılar düzenlerler. Gerek ülkemizde gerek dünya üzerinde birçok hackivist kişi ve kişiler vardır. Örnek olarak dünya üzerinde en büyük hacktivist topluluğu olan Anonymoustur.

5) Cracker ( Yazılım Korsanı )

Çeşitli yazılımları kırarak bunları ücretsiz kullanmayı amaçlarlar. Yazılımları kırma bilgisine sahip oldukları gibi de programlama bilgileride vardır. Kırdıkları yazılımları kimi zaman ücretsiz olarak yayınlamayı kimi zamanda ücretli bir şekilde satarlar. Kırdıkları yazılımları izinsiz kopyalar ve çoğaltırlar.

6) Phreaker

Telefon ağları ve şebeklerini hackleyerek ücretsiz konuşmayı hedeflerler. Kötü veya iyi olarak nitelendiremeyiz. Her ne kadar yasal olmayan bir iş yapsalarda kendi çıkarlarına veya halkın çıkarlarına kullanabilirler.

7) Lamer

Her ne kadar hacker olarak nitelendirilmeselerde Popüler kültürün hacker türleri grubuna girmeyi başarmıştır. Amaçları kısıtlı bilgilere sahip olarak ün kazanmaktır.

8) Script Kiddie

Lamerlara göre biraz bilgi birikimine sahiptirler. Başkalarının yazdığı araçları exploitleri kullanarak sistemlere saldırarak ele geçirdikleri bilgileri kötüye kullanırlar.

 

Sitemizdeki diğer yazılara göz atmayı, yazımızı beğendiyseniz arkadaşlarınız ile ya da tanıdıklarınız ile paylaşmayı unutmayın sağlıcakla kalın.

Belki İlgini Çekebilir
Yorumlar 0
  1. Henüz hiç yorum yapan olmadı, ilk yorumu sen yap ve bize destek ver!
Yorum Yap
Yapılan yorumlar admin haricinde geri silinemez.